Poznaj historię Marka i Kasi! Historia Marka i Kasi
Drukuj Drukuj

Masturbacja

Zbyt szybka masturbacja może powodować PW albo wydłużyć erekcję.

Masturbacja przed stosunkiem seksualnym, choć częściowo skuteczna przez krótki okres czasu, może, na dłuższą metę, zaostrzyć objawy PW zamiast je uśmierzyć. Wynika to z faktu, że mężczyzna z rozmysłem ignoruje lub tłumi doznania seksualne, które powinny być kontrolowane w celu uzyskania poprawy. Ponadto złe praktyki masturbacyjne, np. bezustanne dążenie do szczytowania, mogą hamować rozwój mechanizmów kontroli wytrysku.

Masturbacja przed stosunkiem seksualnym jest jedną z tak zwanych behawioralnych technik samopomocy – stosuje ją wielu młodszych mężczyzn. Teoretyczne podstawy tej metody są związane z faktem, że po masturbacji mężczyzna może częściowo zwiększyć kontrolę nad wytryskiem, ucząc się rozpoznawać oznaki zwiększonego podniecenia seksualnego i utrzymywać poziom pobudzenia poniżej poziomu intensywności wywołującego odruch wytrysku.

Jednakże skuteczność behawioralnych technik samopomocy nie ma poparcia w kontrolowanych badaniach. Co więcej, doświadczenie kliniczne wskazuje, że jakakolwiek poprawa, uzyskana za pomocą tych technik, nie utrzymuje się przez dłuższy czas.

matches